Jedan krug kroz prošla vremena

Zaviri u stara prevozna sredstva i nađi se na mestu vozača kultnih autobusa, tramvaja i trolejbusa. Na kraju svoje vožnje, uputi se u Muzej kovačnice GSP-a, koji krije tajne stare ceo jedan vek.

JKP GSP „Beograd“ Kneginje Ljubice 29

Odlukom opštinske uprave, javni gradski prevoz u Beogradu organizovan je kao posebna komunalna služba oktobra 1892. godine, pod nazivom Beogradska varoška železnica. Tokom svog postojanja ova služba  poslovala je pod različitim nazivima: Direkcija tramvaja i osvetljenja, Beogradsko električno i saobraćajno preduzeće, Gradsko saobraćajno preduzeće, Radna organizacija gradski saobraćaj «Beograd», a sada, na osnovu Rešenja Osnivača - posluje pod nazivom: Javno  komunalno preduzeće Gradsko saobraćajno preduzeće «Beograd».

Osnovna delatnost JKP GSP «Beograd» je prevoz putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju. Osim ove, preduzeće obavlja i sledeće delatnosti: tehnički pregled vozila, popravke vozila za treća lica, iznajmljivanje vozila, prevoz osoba sa posebnim potrebama, marketing  i ostale usluge.JKP GSP „Beograd“ je danas najveći gradski prevoznik u okruženju, koji sa  6.088 zaposlenih i 1.170 vozila u inventaru, svakodnevno uspešno obavlja funkciju javnog gradskog prevoza dvomilionskog Beograda, na ukupno 146 linija u dnevnom saobraćaju  - 10 tramvajskih, 7 trolejbuskih i 129 autobuskih. Ukupna dužina mreže iznosi 1.909 kilometara.Pored redovnog saobraćaja, na 20 linija obavlja se prevoz dece, a GSP “Beograd” radi samostalno i na  6 sezonskih linija. Vozilima JKP GSP „Beograd“, radnim danom se preveze oko 1.600.000 putnika. Najveće učešće ima autobuski podsistem (69%), sledi ga tramvaj (20%), i trolejbuski podsistem (11%).

telefon: 366-4047 e-mail: office@gsp.co.rs website: www.gsp.co.rs

U okolini