Od Tuluza Lotreka do kruševačkih murala

Kulturni centar „Laza Kostić“ iz Sombora premijerno u Noći muzeja otvoriće izložbu posvećenu čuvenom francuskom impresionisti Anriju de Tuluz-Lotreku, realizovanu u saradnji sa  Srednjoevropskim kulturnim centrom iz Novog Sada. Kroz dvadeset pet litografija i originalnih naslovnica modnih magazina posetioci će moći da se upoznaju sa stvaralaštvom jednog od najznačajnijih postimpresionista, uz Gogena, Van Goga i Sezana.

Od Tuluza Lotreka do kruševačkih murala

„Murali kojih više nema“ izložba je koja će obeležiti Noć muzeja u Kruševcu, preispitujući umentičke i građanske slobode. Udruženje umetnika „Plavo i zlatno“ pokušaće da na ovaj način oživi uspomenu na kompoziciju murala „Raj za čitanje“ koju su talentovane učenice prošlog leta naslikale na zidu Gimnazije u Kruševcu.

Murali, koji su prikazivali naše znamenite književnike poput Kiša, Crnjanskog i Disa, neočekivano su prekrečeni ubrzo po nastanku, pa ovom izložbom Kruševljani žele da podsete na ovu plemenitu akciju, ali i na borbu za slobodu umetničkog izražavanja.

Šesnaesta Noć muzeja održaće se 18. maja sve od 16 časova do ponoći, a šta te sve čeka u gradovima širom Srbije možeš da pogledaš OVDE.