Noć muzeja

Dimitrovgrad

Noć muzeja

Izložba „Električna centrala Braće Caribrodski”

Izložba slika "Zamek-hrad", Tereza Stamenković

Na izložbi će biti predstavljeno tridesetak dokumenata, fotografija i druge pisane građe iz vremena rada prve električne centrale na reci Nišavi, koja je malom gradiću Caribrodu donela prvo osvetljenje te davne 1927. godine. Gradska rasveta je bila sprovedena u glavnoj ulici i zamenila je dotadašnje fenjere. Postepeno tokom godina elektrinu struju dobile su i Kasarna, Železnička stanica i groblje. Ova centrala je radila sve do 1957. godine, kada je priključena na elektrosistem „Vrla I“.

Narodna biblioteka „Detko Petrov“ Sutjeska 14

Biblioteka u Dimitrovgradu (nekadašnjem Caribrodu) je postojala od 1898.godine kao Čitalište. Od 1996. godine je formirana kao Narodna bibliuoteka „Detko Petrov“. U okviru Biblioteke radi i Zavičajna muzejska zbirka sa preko 2300 eksponata i stalnom arheološkom, etnografskom i istorijskom postavkom.

telefon: 010360042 e-mail: nbdetkopetrov@openelekom.rs website: http://www.nbdimitrovgrad.rs|www.nbdimitrovgrad.rs