Noć muzeja, 19. maj 2018. od 17:00 do 01:00

Novi Sad

Noć muzeja, 19. maj 2018. od 17:00 do 01:00

Svakodnevni život u Kraljevini i Socijalističkoj Jugoslaviji

Udruženje Istorijski Muzej Jugoslavije obavlja delatnost prikupljanja, zaštite, čuvanja i izlaganja zanatskih i industrijskih predmeta koji su nastali ili su  korišćeni u vreme postojanja Kraljevine SHS, Kraljevine Jugoslavije i Socijalističke Jugoslavije. Postavka Muzeja ima za cilj da upozna posetioce o načinu života  običnih  ljudi u periodu postojanja države Jugoslavije i to kroz artefakte koji su tada bili u širokoj upotrebi. Specifičnost stalne postavke muzeja se ogleda u tome što  su skoro svi izloženi predmeti postavljeni tako da se njihovo funkcionisanje može demonstrirati, a sami artefakti se mogu dodirnuti i pažljivije proučiti što  omogućava dobru komunikaciju između posetilaca i izloženih artefakata.

Udruženje Istorijski muzej Jugoslavije Alekse Šantića 31

Muzej je osnovan i registrovan krajem prošle godine i baštini predmete nastale ili one koji su bili u upotrebi u doba postojanja države Jugoslavije, odnosno od  1918. do 1991. godine. Postavka Muzeja ima za cilj da upozna posetioce o načinu života običnih ljudi kroz artefakte koji su tada bili u širokoj upotrebi, a to  su zanatski i industrijski predmeti koji su davno odslužili svoje, zamenjeni su novim i danas predstavljaju retkost. U muzejskoj zbirci nalaze se stari nameštaj i  pokućstvo, uređaji korišćeni u domaćinstvima, železničarski eksponati, sportski predmeti, značajna  kolekcija ambalaže, automobili, registarske tablice,  novine i časopisi, bicikli, numizmatika i filatelija, radio aparati, dečije igračke i mnogi  drugi  predmeti.