Noć muzeja, 19. maj 2018. od 17:00 do 01:00

Obrenovac

Noć muzeja, 19. maj 2018. od 17:00 do 01:00

Obrenovački kolekcionari i njihove drangulije

Nema osobe koja bar jednom u životu nije skupljala sličice, poštanske marke, različite lutke, satove, značke i ko zna koje sve drangulije... Istražujući šta su sve Obrenovčani sakupljali, otkrili smo ljude i njihove kolekcije, koje brižljivo čuvaju i dopunjuju. Našem pozivu da ih prikažu u okviru ovogodišnje Noći muzeja odazvali su se s velikom radošću. Pružićemo im mogućnost da prikažu predmete iz svojih kolekcija: od upotrebnih predmeta s početka 20. veka pronađenih u Obrenovcu i okolini, preko arhivalija, razglednica, fotografija, ordenja, lula, lutkica u narodnim nošnjama, figurica od porcelana, fotografskih aparata, gramofonskih ploča, do plakata, igračaka, stripova i starih novina.

Biblioteka „Vlada Aksentijević“ Miloša Obrenovića 182

Biblioteka ''Vlada Аksentijević'' u Obrenovcu pripada tipu javnih biblioteka. Usmerena je svojim ka opštem obrazovanju, informisanju i zadovoljavanju kulturnih potreba građana, kao i očuvanju kulturnih vrednosti opštine Obrenovac. Nosilac je bibliotečke delatnosti u opštini u periodu posle Drugog svetskog rata, a tradicijom se nastavlja na rad Radničke čitaonice' iz 1904. godine. Bolji uslovi za rad obezbeđeni su preseljenjem u zgradu Miloševog konaka 1974. godine, gde se i danas nalazi centralna biblioteka. Ovaj objekat, podignut oko 1824. godine, kao kulturno-istorijski spomenik pod zaštitom je Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda kao kulturno dobro od velikog značaja. Od 1994. godine kao samostalna biblioteka ušla je u red 17 opštinskih biblioteka koja finansira Skupština grada Beograda. Sredinom sedamdesetih godina formirana je zavičajna zbirka koje je s godinama dobijala na svom značaju, jer Obrenovac nema muzej. Celokupnom svojom ogranizacijom i koncepcijom Biblioteka razvija savremen, otvoren metod rada sa korisnicima, i razvija saradnju sa svim kulturnim institucijama u zemlji i inostranstvu. U Biblioteci se redovno organizuju raznovrsni kulturni programi.

telefon: 011/8721-129 e-mail: biblios@absolutok.net website: http://www.bibliotekaobrenovac.org

U okolini