Noć muzeja, 19. maj 2018. od 17:00 do 01:00

70 godina pruge Brčko – Banovići

Arhiva Tuzlanskog kantona

Istorijska pruga kroz istorijske izvore

Izložbu čine arhivska dokumenta i fotografije o izgradnji pruge Brčko – Banovići, a priređena je povodom 70-te godišnjice.

Ideja o izgradnji železničke pruge koja bi spajala bogata nalazišta izuzetno kvalitetnog kamenog uglja banovićkog bazena sa glavnim saobraćajnicama severoistočne Bosne, a preko njih i sa udaljenim potrošačkim centrima, postojala je još pre Drugog svetskog rata.

Simboličnim udarcem krampa 1. maja 1946. godine, obeležen je početak izgradnje pruge.

Omladinci su od maja do novembra 1946. godine iskopali tone i tone zemlje i kamena, izgradili tri tunela u dužini 667 metara i napravili čak 22 mosta ukupne dužine 455 metara. Prugu je gradilo 62.268 graditelja svrstanih u 220 radnih brigada i devet inostranih brigada sa 1.833 učesnika iz: Grčke, Albanije, Švajcarske, Rumunije, Holandije, Mađarske, Belgije, Austrije, Francuske, Engleske....

U ranim jutarnjim satima 7. novembra 1946. godine, dvadeset dva dana pre roka, prugom Brčko - Banovići, otpremljene su prve kompozicije od 12 vagona uglja.

Istorijski arhiv Uzice Žička 17

Istorijski arhiv u Užicu je institucija regionalnog karaktera, koja ima nadležnost na teritoriji 10 opština Zlatiborskog okruga. Osnovan je 1948. godine. Osnovna delatnost ustanove je zaštita, sređivanje, obrada i publikovanje arhivske građe. Kao poseban vid prezentacije arhivskih fondova su izložbe i publikacije.

telefon: 031 513 484 e-mail: arhivue@ptt.rs website: