Noć muzeja

Socijalistički realizam i Male priče iz Velikog rata

Upoznajte pravac duboko prožet ideologijom, a ujedno i stilsko razdoblje koje je ostavilo neizbrisiv uticaj na različite grane umetnosti. Upoznajte socijalistički realizam kroz dela iz kolekcije Fondacije Vujučić. Imaćete jedinstvenu priliku da se upoznate sa dominantnim temama iz perioda 1929-1950. godine kroz skulpturu, grafiku i slikarstvo, te radove velikih jugoslovenskih umetnika poput Andejevića Kuna, Čelebonovića, Konjevića i drugih.U okviru obelažavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata, u Atrijumu i Maloj galeriji uživajte u izložbi „Male priče iz Velokog rata“ i postavci „Promenada sećanja“ koje kroz autentično naoružanje, uniforme, odlikovanja, fotografije i pisma iz rata pričaju priče o vojnicima, građanima i seljacima koji su se borili za slobodu otadžbine. Postavka je upotpunjena prezentacijom „Album sećanja“ i učešćem kadeta obučenih u replike uniformi iz Prvog svetskog rata. Izvođenje gradskih kola Ansambla „Kolo“ u pratnji kvinteta Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane „Stanislav Binički, upotpuniće vaš doživljaj ove nezaboravne večeri.

Medija centar „Odbrana“ (Dom vojske) Braće Jugovića 19

Medija centar „Odbrana“ je specijalizovana ustanova Uprave za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane koja je nosilac novinsko-informativne i izdavačke delatnosti i irganizacije događaja u Domu Vojske Srbije. Sedište ustanove je u zgradi Doma Vojske Srbije. Galerija Doma Vojske Srbije radi od 1953. godine u sadašnjem izložbenom prostoru koji čine velika i mala galerija. U njoj je do sada organizovano više od 500. izložbi eminentnih likovnih stvaralaca. Novim izlagačkim konceptom Medija centra, koji se primenjuje od 2010. godine, u Galeriji Doma Vojske Srbije, koja ove godine obeležava 60 godina rada, organizuju se reprezentativne izložbe u saradnji sa srpskim muzejima, galerijama, zadužbinama, legatima i drugim institucijama kulture. Izložbe su naišle na izvanredan prijem likovne publike i povratile ugled Galerije koji je nekada imala. U prošloj godini predstaviljene su likovne zbirke Galerije slika „Sava Šumanović“, privatne kolekcije porodice Milićević, Centra za kulturu Lazarevac, Gradskog muzeja Vršac i Narodnog muzeja Požarevac. Te izložbe i brojne prateće programe posetilo je više od 53.000 ljudi. U bogatoj likovnoj zbirci Medija centra „Odbrana“ nalazi se više od 1.500 umetničkih dela svih generacija likovnih stvaralaca sa nekadašnjih jugoslovenskih prostora. Reprezentativan izbor slika iz zbirke u postavci „Poetika i sudbina 20. veka“ predstavljen je do sada u Novom Sadu, Nišu, Beogradu, Zrenjaninu, Jagodini, Vršcu i Lazarevcu.

telefon: 011/3234 712 e-mail: medijacentar@mod.gov.rs website: http://www.odbrana.mod.gov.rs|www.odbrana.mod.gov.rs