Noć muzeja, 19. maj 2018. od 17:00 do 01:00

Šabac

Noć muzeja, 19. maj 2018. od 17:00 do 01:00

Žene u Prvom svetskom ratu u Srbiji

Žene ratnici predstavljaju najhrabriji primer borbe za pravo, pravdu i slobodu za koje se Srbija borila tokom Velikog rata. Izložba sa posebnim poštovanjem ističe njihove neverovatne sudbine, mnoga odlikovanja, ali i teškoće sa kojima su se susretale ne samo tokom okršaja, već i u vremenima mira. Izložba nas fotografijama i dokumentima približava i onim ženama dobrovoljcima, koje su prešle mnoge evropske puteve da bi stigle do srpskog naroda, koji su prihvatile kao svoj.
Autorka postavke je Aleksandra Ninković Tašić

Žene u Prvom svetskom ratu u Srbiji
Narodni muzej Šabac Masarikova 13

Narodni muzej u Šapcu se nalazi u Masarikovoj ulici broj 13 u zgradi bivše Polugimnazije koja je sagrađena 1857. godine u klasicističkom duhu. Zgrada je 1955. godine, kao poseban primerak gradske arhitekture i radi kulturno-prosvetne misije koju je imala Šabačka gimnazija, proglašena spomenikom kulture od velikog značaja i stavljena pod zaštitu države. Prikupljanje i čuvanje starina u ovom delu Srbije započinje krajem 19. i početkom 20. veka u okrilju Šabačke gimnazije. Na drugoj sednici Upravnog odbora Šabačke narodne knjižnice i čitaonice, 20. juna 1934. godine, doneta je odluka da se osnuje Muzej. U zgradi nekadašnje kafane "Mira-Mare" u Masarikovoj ulici, Muzej je dobio svoj prostor. Odlukom Narodnog odbora opštine Šabac od 11. januara 1955. godine osniva se Gradski muzej kao posebna ustanova, a 1960. godine dotadašnja zgrada Gimnazije dodeljuje Muzeju na korišćenje.

telefon: 015 350 287 e-mail: muzejsabac@ptt.rs website: http://www.muzejsabac.org.rs

U okolini