Noć muzeja

Novi Sad

Noć muzeja

Svakodnevni život običnih ljudi u Kraljevini i socijalističkoj Jugoslaviji.

Udružanje istorijski Muzej Jugoslavije obavlja delatnost prikupljanja, zaštite, čuvanja i izlaganja industrijskih i zanatskih predmeta koji su proizvedeni ili korišćeni u vreme postojanja Kraljevstva SHS, Kraljevine SHS, Kraljevine Jugoslavije i socijalističke Jugoslavije. Postavka Muzeja ima za cilj da upozna posetioce o načinu života običnih ljudi u periodu postojanja ovih država i to kroz artefakte koji su nakada bili u širokoj upotrebi, a koji su protokom vremena odslužili svoje i kasnije postali retkost. Specifičnost stalne postavke Muzeja se ogleda u tome što su skoro svi izloženi predmeti postavljeni tako da se njihovo funkcionisanje može demonstrirati, a sami artefakti se mogu dodirnuti i bliže proučiti, što omogućava dobru komunikciju između predmeta u postavci i posetilaca.

Dodatni program:

Izložba oldtimer automobila u sklopu istog prostora.

Udruženje Istorijski muzej Jugoslavije Alekse Šantića 31

Muzej je osnovan i registrovan krajem prošle godine i baštini predmete nastale ili one koji su bili u upotrebi u doba postojanja države Jugoslavije, odnosno od 1918. do 1991. godine. Postavka Muzeja ima za cilj da upozna posetioce o načinu života običnih ljudi kroz artefakte koji su tada bili u širokoj upotrebi, a to su zanatski i industrijski predmeti koji su davno odslužili svoje, zamenjeni su novim i danas predstavljaju retkost. U muzejskoj zbirci nalaze se stari nameštaj i pokućstvo, uređaji korišćeni u domaćinstvima, železničarski eksponati, sportski predmeti, značajna kolekcija ambalaže, automobili, registarske tablice, novine i časopisi, bicikli, numizmatika i filatelija, radio aparati, dečije igračke i mnogi drugi predmeti.

e-mail: jankovic.zoran@yahoo.com