Noć muzeja, 20. maj 2017. od 17:00 do 01:00

Niš

Noć muzeja, 20. maj 2017. od 17:00 do 01:00

Humanitarna izložba - Niška rok scena šezdesetih

Samo nekoliko godina posle objavljivanja prve ploče Elvisa Prislija, niški muzičari počinju da sviraju svoje rokenrol kompozicije na igrankama koje su tokom šezdesetih i sedamdesetih bile najpopularniji vid zabave i druženja kod tadašnje omladine. Ti vokalno-instrumentalni sastavi, kako su tada nazivani bendovi, verovatno nisu bili svesni da stvaraju istoriju i postaju legende niškog i jugoslovenskog rokenrola. Prvu rokenrol ploču snimio je Perica Stojančić 1963. godine, a do kraja decenije su isto učinili sastavi Školjke i Daltoni. U Noći muzeja će biti izložena prva izdanja ovih ploča, kao i fotografije bendova i isečci iz novina. Posetioci će dobrovoljnim priligom moći da pomognu lečnje Miljane Ristić Stanković. Izložba će biti održana u dvorištu zgrade Univerziteta. Svi eksponati su deo privatne kolekcije Dragana Aranđelovića.

Adresa izložbe je Dvorište zgrade Univerziteta, Univerzitetski trg 2

Udruženje Balkanrock Vizantijski bulevar 10/36

Udruženje Balkanrock se bavi promocijom rok muzike i kulture, uglavnom kroz organizovanje koncerata mladih rok bendova i promocijom njihovih autorskih radova. Udruženje je registrovano 2008. godine i od tad je uspešno realizovalo preko pedeset koncerata i drugih kulturnih manifestacija. Najznačajnija aktivnost udruženja je festival demo bendova na kom se svake godine takmiči pet autorskih bendova iz niškog regiona. Na ovom festivalu mladi i talentovani muzičari dobijaju priliku da svoj rad predstave široj publici i osvoje besplatno snimanje i izdavanje svog prvog albuma. Počevši od 2009. godine, udruženje Balkanrock se pridružuje i organizovanju Čupinog memorijala posvećnom muzičaru Zoranu Radosavljeviću – Čupi. Od 2011. sarađuje sa Francuskim institutom u Nišu i Studentskim kulturnim centrom i učestvuje u obeležavanju Svetskog dana muzike. Pored toga, udruženje Balkanrock organizuje seriju koncerata Sounds of Struggle na kojima nastupaju domaći mladi bendovi, a od prošle godine i Cross Border Fest na kom učestvuju demo bendovi iz Srbije i okolnih zemalja.

telefon: +381 65 6221442 e-mail: dragisa.d.popovic@gmail.com website: http://balkanrock.com