Noć muzeja

Atlas – Najveći noćni leptir na svetu

Reč „atlas“ vas je dosad uglavnom asocirala na udžbenik koji teško može da stane u torbu. Sada je tu i njegov imenjak, podjednako impresivnih gabarita! Attacusatlas živi u šumama jugoistočne Azije i s rasponom krila od preko 25 cm i površinom od oko 400 cm2 predstavlja pravo čudo među leptirima. Neverovatnog izgleda i šara, ovaj leptir se u Indiji gaji radi proizvodnje posebne vrste svile fagare. Muzej ovom prilikom ekskluzivno izlaže zbirku leptira Indije, poklon Andraša Galca, inženjera koji je godinama živeo u Indiji i koji je svoju zbirku zaveštao Prirodnjačkom muzeju.

Galerija Prirodnjačkog muzeja Mali Kalemegdan 5

Prirodnjački muzej u Beogradu je jedna od najstarijih srpskih nacionalnih ustanova. U Srbiji je jedini muzej takve vrste, a po bogatstvu i raznovrsnosti primeraka, jedan je od vodećih prirodnjačkih muzeja u jugoistočnoj Evropi. Zvanično je osnovan 1895. godine, kao Jestastvenički muzej srpske zemlje. U privremenom prostoru čuva se prirodna i kulturna baština u 117 prirodnjačkih zbirki, sa približno 1 500 000 različitih primeraka iz Srbije, Balkanskog poluostrva, ali i celog sveta. Po broju primeraka izdvajaju se: mineraloška i petrološka zbirka, zbirke fosilnih i recentnih mekušaca, insekata, ptica, sisara, kao i Generalni herbarijum Balkanskog poluostrva, koje imaju veliku naučnu i muzeološku vrednost.Prirodnjački muzej poseduje jednu od najstarijih i najbogatijih stručnih biblioteka na Balkanu. Prirodnjački muzej nema stalnu postavku, a izložbena aktivnost, promocije, prezentacije i stručni skupovi odvijaju se u Galeriji na Kalemegdanu. Pedagoško propagandna služba muzeja ostvaruje intenzivnu saradnju sa sa brojnim školama Srbije, sa decom svih uzrasta.

telefon: 011 3284 317 e-mail: nhmbeo@nhmbeo.rs website: www.nhmbeo.rs |www.nhmbeo.rs